Türk Sahra Hastanesi, Arakanlılara devâ oldu

B: AFAD

Bangladeş’te açılan sahra hastanesinde her gün bin hasta tedavi görüyor. Yenidoğan ünitelerinin bulunduğu tek sağlık merkezi olan Türk Sahra Hastanesinde, 2018’de 108 bebek dünyaya geldi. Myanmar hükümetinin Arakanlı Müslümanları yasal olarak “mülteci” kabul etmesi nedeniyle vatansız duruma düşen Arakanlı hastaların, başka ülkelere sevk edilerek tedavi görmesine de kanuni engeller konuluyor.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının desteği ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Bangladeş’te açılan Türk Sahra Hastanesi, Myanmar’daki katliamlardan kaçarak Cox’s Bazar’a sığınan Arakanlıların sağlık hizmetlerinin karşılanmasında önemli rol oynuyor.

AFAD’ın kurduğu 50 yataklı sahra hastanesinde, kadın ve erkek koğuşlarının yanı sıra çocuk hastalıkları polikliniği ve yenidoğan ünitesi bulunmaktadır. Dâhiliye, ortopedi, genel cerrahi, pediatri, pediatrik cerrahi ve anestezi uzmanlarının çalıştığı sahra hastanesinde Arakanlı ve Bangladeşli hemşire ve sağlık personeli de çalışma imkânı bulmaktadır. Hastanede geçen sene bin 215 hasta ameliyat edildi.

B: AFAD

Myanmar hükümetinin zulümlerinden kaçarak ülkelerini terk etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar, günlerce sadece su ile beslenerek Bangladeş’e kaçmak zorunda kaldılar. Kamplara sığınan bazı Arakanlı Müslümanlar ise Myanmar’a döneceği günü hasretle bekliyor.


Açık Medeniyet
Haziran – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir