Tüm dünyaya, 40 kat daha hızlı internet projesi

B: Teslarati

Milyarder mucit Elon Musk, Twitter hesabından tüm dünyaya yüksek hızlı internet sağlayacak Starlink projesinin detaylarını paylaştı. Musk, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle alçak yörüngeye 60 adet küçük uydu yollamayı planlıyor. SpaceX projesi tamamlandığında 12 bin uyduyla bütün dünyaya şu anki ortalama hızın 40 kat üzerinde internet hizmeti sunmayı hedefliyor. Sürecin hızlanması için daha fazla uydunun sığacağı yeni bir roket üzerinde çalışılıyor.

Elon Musk, Starlink adını verdiği uydularla ilgili ilk planını 2015 yılında açıklamıştı. Buna göre ortalamadan daha küçük bir boyuta sahip bin 200 adet uydu, dünyanın yörüngesine yerleştirilecek ve kurulacak ağ ile tüm dünyaya yüksek hızlı internet verilecek. Eğer Musk’ın planı başarılı olursa dünya genelindeki internet kullanıcılarının download ve upload hızlarının 40 kat artması bekleniyor.

Ne SapceX ne de Elon Musk söz konusu hizmet için kullanıcılardan ne kadar ücret alacaklarını bugüne kadar açıklamadı.

Hedef 2020’de başlamak

B: Teslarati

SpaceX, Şubat ayında da TinTin A ve TinTin B isimli iki uyduyu başarıyla yollamıştı. Ancak Musk; bu uyduların deneme amaçlı fırlatıldığını, diğer fırlatılacak uyduların ise üretime hazır tasarımlar olduğunu vurguladı. Musk, belli bir kapsama alanına ulaşmak için 420 adet uydunun dünya etrafında konumlandırılması gerektiğini söyledi. Yani planlanan denemenin, fırlatmanın ardından 6 sefer daha yapılması gerekecek. SpaceX, daha önce uydular aracılığıyla internet hizmetini 2020 yılından itibaren vermeyi planladığını duyurmuştu.

2024 yılında da 12000 uyduyla dünyanın en ücra köşesinin bile kapsama alanına girmesi hedefleniyor.


Açık Medeniyet
Haziran – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir