Psikolojik ilk yardım nedir?

B: officevibe.com

İlk yardım denildiğinde akla ilk gelen fiziksel müdahale oluyor ve psikolojik ilk yardım çoğu zaman, göz ardı ediliyor. Yani hiç yaralanmadığı halde depremin psikolojik etkilerini yıllarca yaşayanların da, cinsel saldırıya uğrayanların da psikolojik ilk yardımı ihmal ediliyor. Afet ve kriz anlarında ilk yardımın değerinin hemen herkes farkında…

Peki ya psikolojik ilk yardım?

Sağlığın hem ruhi hem de bedeni esenlik halini tanımlamasına karşın, ilk yardımın psikolojik kısmı, şimdiye kadar yeterince farkında olunan bir kavram olamadı.

Ruhi travmaların basitçe, “çok korkmuş” olmaya indirgenemeyeceğini vurgulayan Türkiye Psikiyatri Derneği Basın Sözcüsü Uzm. Dr. İlker Küçükparlak, ruhsal travmanın yarattığı algısal değişikliklere dikkat çekerek şöyle konuştu: “Ruhsal travma, kişinin dünyayı anlamlandırma biçiminin değişmesine yol acar. Afet anından sonra ortam tamamen eski haline dönse de artık gördüğü ve hissettiği, bildiği, alıştığı ev, mahalle, kent, dünya ve insanlar değildir. Travma, kişiye tehlikenin öngörülemez olduğu duygusunu bırakır, artık her an tetiktedir. Her bina tekinsiz, her titreşim deprem, her kalabalık tehlikeli ya da her erkek saldırganmış gibi hissetmekten kendini alıkoyamaz.

Psikolojik ilk yardımı kimler uygulayabilir?

Psikolojik ilk yardımın travmatik olaydan hemen sonra başlamasının ve bir ruh sağlığı profesyoneli tarafından uygulanmasının da şart olmadığını söyleyen Dr. Küçükparlak, “Öğretmenler, hemşireler, güvenlik görevlileri gibi farklı meslek gruplarınca uygulanabilir. Mesele travmanın yukarıda belirttiğim etkilerini olabildiğince azaltmaktır.” dedi.

B: officevibe.com

Öncelikle, durum hakkında olabildiğince bilgi toplanmasının önemine işaret eden Küçükparlak, psikolojik ilk yardımla bir başkasına destek olmanın önemli noktalarını şöyle anlattı: “Kişi kendi güvenliğini sağlayamıyor hatta güvensiz bir ortamda olduğunun farkında olamıyor bile olabilir. Suçluluk duygusuyla yangın çıkan binaya geri dönmeye çalışmak ya da duygusal olarak şaşkınlaşmış olunduğundan, patlama yerinden uzaklaşamamak ve donakalmak gayet mümkündür.

Öncelikle, kişinin güvenliğini tesis etmek gerekir. Bu sağlandıktan sonra kişinin konuşmaya ihtiyacı olabilir. Konuşmaya zorlamadan dinlemek yardımcı olacaktır. Diğer önemli bir konu da kişinin hayata tekrar bağlanmasıdır. Öncelikli ihtiyaçlarının ne olduğunun anlaşılması, bu ihtiyaçların karşılanabileceği kurumlarla irtibatlandırılması ve durum hakkında bilgi verilmesi bu açıdan önem taşır.

Bir afet anında veya olay yerinde durumdan daha çok etkilenenleri saptamak da psikolojik ilk yardımda önem taşıyor. Yaşlılar, bedensel ve zihinsel engelliler, çocuklar ve hamileler bu grupta yer alıyor.


Açık Medeniyet
Mayıs – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir