NATO üye ülke parlamenterleri, Antalya’da buluştular

Foto: Mehmet Çınar/Antalya-DHA

TBMM’nin ev sahipliğinde, 29 ülkeden 82 parlamenter, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve ilgili ülkelerin diplomatlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışını, TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptı. 2000’li yılların kanlı çatışmalar bakımından 1990’ları aratmadığına işaret eden Mustafa Şentop, Türkiye’nin, her zaman ittifaklarına sadık, dostlarına karşı güvenilir bir ülke olduğunu belirtti. Şentop, “Bin yıllık tarih, özellikle de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra NATO içindeki tavrımız bunun en açık delilidir. Soğuk Savaş boyunca Türkiye, Sovyetler Birliği’ne sınırı olan tek NATO ülkesiydi. Ve Türkiye ittifak üyesi olarak üzerine düşen her sorumluluğu yerine getirdi” diye konuştu.

“TERÖRİZMLE MÜCADELEDE TÜRKİYE DESTEK GÖREMEDİ”

Türkiye’nin müttefiklerinin değerlendirmelerine ve tanımlarına itibar ederken, onlara karşı girişilen saldırılarda müttefiklik hukukunun gereği olarak dayanışma sergilerken, aynı sorumlu tavrı onlardan göremediğine vurgu yapan Şentop, “Türkiye’ye karşı terör faaliyetlerini halen sürdüren, PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD/YPG’nin müttefikimiz ABD tarafından açıkça desteklenmesi, bu kanlı terör örgütüne binlerce TIR silah verilmesi müttefik hukukuyla bağdaştırılabilir mi? Bu tavrın, 11 Eylül olayları sonrası bir NATO üyesi ülkenin El Kaide terör örgütüne silah yardımı yapmasından ne farkı vardır?” dedi.

S-400 AÇIKLAMASI

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı konusunda da açıklamada bulunan Şentop, “Ülkemizin hava ve füze savunma yetenekleri konusunda ciddi bir boşluğu mevcuttu. 10 yıldan fazla bir süredir, farklı seçenekler üzerinde çalıştık. Bu süreçte, öncelikle ABD başta olmak üzere müttefiklerimizle görüştük. Ne yazık ki, samimi ve ciddi girişimlerimiz müttefiklerin politik ve ticari düşünceleri nedeniyle yetersiz kaldı. Öte yandan, Rusya bize çok iyi bir teklif sunmuştu. Bu teklif, teknik kabiliyetler, teslimat ve zaman çizelgesi ve fiyat açısından beklentilerimizi karşılayan bir mahiyetteydi. Sonunda, acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için S-400 sistemini satın almaya karar verdik. S-400 sistemi, NATO sistemleriyle bütünleşmeyecek veya çatışmayacaktır. Bizim bu sistemi satın almamıza gösterilen tepki, ‘Türkiye için, diğer NATO üyelerine uygulanandan farklı ikinci bir standart mı mevcut?‘ sorusunu aklımıza getiriyor. Bazı NATO üyelerinin Rusya’dan S-300 almasında sorun yok, ama Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasında sorun var diyen bir mantık samimi ve dürüst kabul edilebilir mi? Şu noktayı da üstüne basarak vurgulamak istiyorum ki, S-400 sistemini satın alma kararımız, Türkiye’nin NATO’ya bağlılığından sapma olarak asla görülemez” diye konuştu.

İTALYA VE FRANSA’YA SESLENDİ

İtalya Temsilciler Meclisi’nin 1915 olaylarının İtalyan hükümetince sözde ‘soykırım’ olarak tanınmasını talep eden 10 Nisan 2019 tarihli kararını da değerlendiren Şentop, bunun müttefiklik ruhu ile bağdaşmadığını söyledi. Kararın, bazı Ermenilerin iddialarının iç politika malzemesi olarak kullanılmasının yeni bir örneğini teşkil ettiğini ve tarihi gerçeklerle asla bağdaşmadığını belirten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, şöyle dedi:

İtalya Temsilciler Meclisi kendini uluslararası mahkemelerin yerine ikame ederek soykırım gibi uluslararası hukukta açıkça tanımlanmış spesifik bir suç hakkında hüküm vermeye kalkmış, tarihi ve hukuku istismar etmiştir. İtalya’ya 2’nci Dünya Savaşı’ndaki rolünü hatırlatmak isteriz. Keza bir başka müttefikimiz olan Fransa’nın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ’24 Nisan’ı Ermeni soykırımı için anma’ günü ilan etmesini de şiddetle kınıyorum. Siyasi kaygılarla gündeme getirildiği aşikâr olan devlet ciddiyetinden uzak bu girişim, asılsız ve hukuki dayanağı olmayan bir iddia aracılığıyla tarihin siyasallaştırılmasından başka bir amaca hizmet etmemektedir. Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu dayatmacı kararı aynı zamanda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Fransız Anayasa Mahkemesi içtihatlarını yok sayarak kendi vatandaşlarının da ifade özgürlüğünü kısıtlamaktadır.

Fransız dostlarımıza da bir tavsiyem var. Sömürgecilik dönemini, Cezayir’de yaşananları, 100 günde 800 bin insanın yok edildiği Ruanda Soykırımı konusunda Fransa’nın kamuoyuna ikna edici bir açıklama yapması hususunda inisiyatif alınız ve bunu yapmadan da başka memleketlerin tarihini politik gerekçelerle manipüle etmeyiniz. Ve, Türkçeye ‘Sorgu’ adıyla çevrilen, Henri Alleg’in ‘La Question’ adlı kitabına Jean Paul Sartre’ın yazdığı önsözü bir kez daha okuyunuz.

TÜRKİYE MİLYONLARCA MÜLTECİYİ KURTARDI

Bölgedeki sorunların çözümü ve istişareler için Türkiye’nin çok önemli bir ortam oluşturduğunu belirten NATO PA Başkanı Madeleine Moon ise “Türkiye aynı zamanda Orta Doğu ve Avrupa arasında bir köprü görevi görerek bu bölgede liderlik rolü oynamaktadır. Türkiye’yi milyonlarca mülteciyi çok büyük çatışmadan kurtararak ev sahipliği yaptığı için kutlamak istiyorum. Türkiye’nin bu muhteşem ev sahipliği, cömertliği olmasaydı nasıl bir mülteci krizi yaşayacağımızı göstermek istiyorum. Aynı zamanda bu bölgede çıkan bütün krizlerle ilgili Türkiye her zaman ön plana çıkarak çözümün içinde yer almaya çalışmaktadır” dedi.


Mehmet ÇINAR/ANTALYA
DHA – 12.04.2019 / 11:32 (“Çavuşoğlu’ndan, Fransız parlamentere 1915 olayları tepkisi”)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir