Mariana Çukuru’ndaki eşsiz bakteriler

İngiltere East Anglia Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla Çin ve Rusya’dan araştırmacılar, dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru’na mikrobiyal popülasyon örnekleri toplamak için yapılan bir keşif gezisinde petrol “yiyen” yani parçalayabilen eşsiz bir bakteri türü keşfettiler.

Mariana Çukuru, Batı Pasifik Okyanusu’nda 11.000 metre derinliğe ulaşıyor. Karşılaştırma yapmak açısından, Everest Tepesi’nin yüksekliğinin 8.848 metre olduğunu belirtmekte fayda var.

Nisan ayında Microbiome dergisinde yayımlanan çalışmayı yöneten Çin’deki Ocean Üniversitesi’nden Prof. Xiao-Hua Zhang, Mars hakkında bildiklerimizin okyanusun en derin bölümü hakkında bildiklerimizden çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

East Anglia Üniversitesi, Biyolojik Bilimler Bölümü’nden Dr. Jonathan Todd‘un araştırma ekibi on bin metre derinlikten aldıkları örnekleri getirip incelediklerinde hidrokarbon parçalayan bir bakteri grubu tanımladılar.

Hidrokarbonlar hidrojen ve karbon atomlarından oluşan organik bileşiklerdir ve ham petrol ve doğal gaz da dâhil birçok üründe bulunuyorlar.

Hidrokarbon parçalayan mikroorganizmalar, esas olarak petrol benzeri bileşikleri parçalayıp daha sonra yakıt olarak kullanırlar. Benzer mikroorganizmalar, 2010 yılında Meksika Körfezi’nde gerçekleşen ve petrol sızıntısı ile sonuçlanan kazaya benzer durumlarda su yüzeyindeki petrolün temizlenmesinde rol oynuyor.

Aslında bu keşif ile ilgili en öne çıkan durum, çalışma ekibinin hidrokarbon parçalayan bakterilerin bulunma sıklığının dünyada en fazla Mariana Çukuru’nda olduğunu tespit etmesi. Bilim insanları örnek olarak topladıkları bakterilerin bazılarını izole ettikten sonra laboratuvarda oluşturdukları Mariana Çukuru’ndakine benzer çevresel koşullarda bakterilerin hidrokarbonları parçaladığını gözlemlediler.

Bakterilere besin olan hidrokarbonların asıl kaynağını merak eden araştırmacılar, çeşitli derinliklerden aldıkları deniz suyu örneklerini analiz ettiklerinde, hidrokarbonların okyanus yüzeyinden 6000 metre ve hatta daha da derinlerde bulunduğu sonucuna vardılar.

Bilim insanları hidrokarbonların önemli bir kısmının okyanus yüzeyindeki kirlenmeden kaynaklandığını düşünüyor. Bununla birlikte, araştırmacılar için asıl sürpriz olan şey ise, çukurun dibinde biyolojik olarak hidrokarbon üreten mikroorganizmaların da olması.

East Anglia Üniversitesi, Biyolojik Bilimler Bölümü’nden Dr. David Lea-Smith, mikroorganizmaların Mariana Çukuru’nun dibindeki güçlü basınca dayanmak ve hayatta kalmak için hidrokarbonlardan faydalandıklarını düşünüyor.

Tabii bu şaşırtıcı ortamın gizemini tamamen çözebilmek için daha fazla araştırma yapmak gerekiyor. Araştırmacılar önceliklerinin hidrokarbonları üreten mikroorganizmaları tanımlamak ve ayrıca insan etkisiyle bu izole bölgeye salınan hidrokarbonların miktarını tespit etmek olacağını söylüyor.


Dr. Özlem Ak
Bilim ve Teknik
Mayıs 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir