İran, ABD ile savaş değil müzakere istiyor

B: Middle East Observer

ABD’nin 2 Mayıs’tan itibaren İran petrolü için 8 ülkeye tanıdığı muafiyetleri kaldırması ve Tahran yönetiminin de nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen askıya alması nedeniyle Basra Körfezi’nde yaşanan hareketlilik İran sokağını tedirgin bir bekleyişin içine itmiş durumda.

ABD’nin geçen yıl 8 Mayıs’ta nükleer anlaşmadan çekilmesi nedeniyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, bölgede bir savaş yaşanacağına inanmadığını ve hükümetin Washington yönetimiyle bir şekilde masaya oturması gerektiğini belirtiyor.

“Hükümet, imkânları halkımıza harcamalı”

İran Ekonomistler Birliği üyesi ve akademisyen Rıza Alizade, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’ın nükleer anlaşmadan istifade etmesine izin vermediği ve diğer ülkelerin de İran ile iş yapmasını engellediği görüşünü dile getirdi.

Alizade, “Trump, uluslararası camianın bir üyesidir. Servetini ve başkanlığını kabadayılıkla elde etmiş olsa da dünya siyasetinde geçerli olmuyor. O nedenle Trump da siyasetini gözden geçirmelidir yoksa gelecek seçimde kaybedecektir.”diye konuştu.

Yaşanan gerginlikler nedeniyle meydana gelen ekonomik krizin insanları zor durumda bıraktığını ve alım gücünü zayıflattığını belirten Alizade, “Hükümet, dolarları ve imkânları etrafımıza değil halkımıza harcamalıdır. Hükümet, ekonomik durumun karmaşık hâle geldiği bu süreçte halka yardımcı olmalıdır. İnsanlarımız, devletin yanında yer almalı ancak bunun için onların gözetilmesi gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Alizade, savaş çıkmasını beklemediğini belirtirken Trump’ın İran’a saldırması hâlinde de sonuç alamayacağını savundu. ABD ile İran arasında savaş çıkmayacağını düşünen eğitimci Hüseyin Mir Muini de müzakere yolunun terk edilmemesi ve ülkenin çıkmaza sürüklenmemesi gerektiğini dile getirdi.

“ABD, bazı tavizler vermeli ve müzakere olmalı”

B: İpa News

Sinemacı Seyid Ali Muhammedi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in vaziyetin bu noktaya gelmemesi için çok çabaladığını, eski ABD Başkanı Barack Obama ile anlaşma imzalandığını ancak Trump’ın her şeyi bozduğunu söyledi.

Tüm bölgeyi birbirine katacak bir savaşın ABD tarafından da istenmediğini kaydeden Muhammedi, “Hiçbirimiz savaşı sevmiyoruz ve inşaallah böyle bir şey olmayacak. Biz Irak ile 8 yıl savaştık ve çok zarar gördük. Oturup konuşmalıyız ve savaşı engellemeliyiz, çünkü İran halkı savaşlardan yoruldu.” dedi.

Din adamı Murtaza Receppur ise nükleer anlaşmanın iyi bir şey olduğunu ancak İran halkının buradan elde ettiği kazanımların yaptırımlarla karşılaştığını belirtti.

Nükleer anlaşma ile İran vatandaşlarının sofrasının zenginleşmesinin beklendiğine dikkati çeken Receppur, şunları kaydetti: “2018’in başında 3,5 tümen olan doların ulaştığı seviyeyi hepimiz görüyoruz. Hiçbirimiz müzakerenin aslına karşı değiliz ancak ABD ve başındaki yöneticileri güvenilir değil. ABD’nin Orta Doğu’da ürettiği gerginlik İran’ı korkutmaz, buna karşı hazırlığımız var. Ancak İran, bu gerginliğin savaşa dönüşmesine izin vermeyecektir.


Açık Medeniyet
Haziran – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir