Irak, petrol ihracatı için farklı güzergâhlar arıyor

B: Bağdat'ın güneydoğusunda ki Basra petrol alanları. Irak, Çin'in dördüncü en büyük petrol ithalatı kaynağı olarak hizmet veriyor. (Reuters)

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, bölgede artan gerginlik nedeniyle Hürmüz Boğazının kapatılması hâlinde petrol ihracatı için alternatif güzergâhlar üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Abdulmehdi, başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin İran ile ABD arasında artan gerginliğin Irak’ın petrol ihracatını nasıl etkileyeceği sorusunu cevaplandırdı. Irak’ın ham petrolünün yaklaşık %80’inin Hürmüz Boğazından ihraç edildiğine dikkati çeken Abdulmehdi, “Hürmüz Boğazının kapanması hâlinde alternatif yolların bulunması üzerinde çalışıyoruz. Irak petrolünün ihracatı için başka alternatif yolların bulunması hususunda Türkiye ve Kürdistan Bölgesi ile çalışılması önemlidir.” dedi.

Ürdün ile Irak arasındaki Akabe-Basra petrol boru hattı projesi gibi farklı alternatiflerin hayata geçirilmesine de atıfta bulunan Abdulmehdi, petrol ihracatı için yeni güzergâhlar bulunmasının uzun yıllar aldığını ifade etti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) verilerine göre Irak, toplamda aylık yaklaşık 4 milyon 630 bin varil petrol ihraç ediyor. Irak merkezi hükümeti, ülkenin güney ve orta kesimlerindeki kuyulardan çıkarılan ham petrolün büyük bir kısmını gemilerle Basra Limanı üzerinden ve Hürmüz Boğazı güzergâhından dünya piyasasına ihraç ediyor.

Irak, Basra dışında Kerkük’teki kuyulardan çıkarılan günlük yaklaşık 250 bin varil petrolü boru hattı ile Türkiye üzerinden Ceyhan Limanı’na sevk ediyor.

ABD yaptırımları ve İran’ın Hürmüz Boğazı kartı

ABD-İran geriliminde dünyanın en önemli petrol ticaret hattı olan Hürmüz Boğazı, sıkça gündeme geliyor.

ABD’nin daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan ülkelere 2 Mayıs’tan itibaren yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini duyurması üzerine İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Ali Rıza Tengsiri, “İran’ın Hürmüz Boğazını kullanımı kısıtlanırsa boğazı geçişlere kapatırız. İran’ın kara sularını her türlü tehdide karşı savunacağız.” açıklamasında bulunmuştu.

Washington ise İran’ın Hürmüz Boğazını kapatması hâlinde bölgede petrol ticaretini korumak için askerî güç kullanmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri de 28 Nisan’da yaptığı açıklamada, “Eğer birileri Hürmüz Boğazı’nda güvenlik sorunu meydana getirirse ona karşı koyarız. Aynı şekilde eğer bizim petrolümüz bu boğazdan geçmez ise kesinlikle diğer ülkelerin petrolü de geçmeyecektir.” ifadesini kullanmıştı.


Açık Medeniyet
Haziran – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir