Hayvanların hafıza kuvveti

Atlantic Spotted Dolphin - Stenella Plagiodon

Son araştırmalar hayvanların hafızalarının sanılandan çok daha güçlü olduğuna işaret ediyor.

Sincaplar

İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nden bilim insanlarının araştırmaları, her sonbaharda binlerce kuruyemiş toplayıp saklayan gri sincapların, bunları sakladıkları yerleri çok iyi hatırladıklarını göstermişti. Sonuçları, Eylül ayında Animal Cognition adlı akademik dergide yayımlanan yeni araştırmaları ise, gri sincapların deneyler sırasında öğrendikleri, kollara basarak fındık alma tekniğini 22 ay sonra da hatırladıklarını gösterdi.

Kaplumbağalar

İngiltere’nin Lincoln Üniversitesi’nden araştırmacıların, Chelonoidis carbonaria türü kaplumbağalarla yaptıkları ve sonuçları 2017 yılında Biology Letters’da yayımlanan deneylerde kaplumbağalar en iyi ve en fazla yiyeceğin nerede olduğunu 18 ay sonra hatırladılar. Londra Queen Mary Üniversitesi’nden ve İsviçre’nin Tarımsal Bilimler Enstitüsü’nden bilim insanlarının, Frontiers in Zoology adlı akademik dergide yayımlanan keçilere dair çalışmaları da bu hayvanların uzun süreli hafızalarının olduğunu gösterdi.

Yunuslar

Chicago Üniversitesi’nden Dr. Jason Bruck’un Proceedings of the Royal Society B’de yayımlanan araştırmasına göre, yunuslar 20 yıllık ayrılıktan sonra bile eski “dostlarının” ıslıklarını tanıyorlar. (Her yunusun insanların isimleri gibi işlevi olduğu düşünülen özel bir ıslığı var.)

Dr. Bruck, Amerika ve Bermuda’daki altı farklı hayvanat bahçesi ve akvaryum arasında yer değiştiren 43 şişe burunlu yunusun hangilerinin daha önce bir arada bulunduğunu kayıtlardan tespit etti. Ardından su altı hoparlörleriyle yunuslara, tanımadıkları yunusların ve bir zamanlar aynı havuzu paylaştıkları yunusların ıslıklarını dinletti. Dr. Bruck, tanıdıkları bir yunusun ıslığını duyunca çok defa hızlıca sesin geldiği hoparlöre yaklaştıklarını, bazen etrafında dolaşıp ıslık çalarak yanıt gelmesini beklediklerini dile getiriyor.

Bu araştırmanın en dikkat çekici kısmı, Bailey adındaki dişi yunusun henüz küçük bir yavruyken Florida’da aynı havuzu paylaştığı Allie adlı dişinin ıslığını duyduğunda hemen hatırlaması oldu. Aradan 20 yıl, altı ay geçmişti ama Bailey, Allie’nin sesini duyunca anında tepki verdi.

Filler

Fillerin de müthiş hafızaları olduğunu gösteren çok sayıda delil var. 1958-1961 yılları arasında Tanzanya’nın Tarangire Ulusal Parkı’nda şiddetli bir kuraklık meydana geldi. 1993’te bölgede tekrar şiddetli kuraklık olduğunda bilim adamları, daha önceki kuraklığı yaşamış, 45 ve 38 yaşlarındaki dişilerin liderliğindeki iki fil grubunun göç ederek parktan ayrıldığını, buna karşın önceki kuraklığı görmemiş 33 yaşındaki dişinin liderliğindeki grubun bölgede kaldığını tespit etti.

Son olarak şunu da belirtelim, Ağustos ayında Amerika’nın Illinois Üniversitesi’nden yapılan basın açıklamasında, Namib Çölü fillerinin diğer fillerinkilerle kıyaslandığında çok büyük olan hayat alanlarındaki kıt su ve yiyecek kaynaklarının yerlerini hatırlayabildikleri belirtiliyor.

Selcen PİRGE
Kaynak: Atlas (Ekim 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir