Güney Kore ve Robotik Teknoloji

B: Digitaltrends

Dünyanın en yüksek hızlı internetine sahip Güney Kore’de 5G ağlarına geçiş, interaktif robotlar çağının da önünü açıyor. Güney Kore, saniyede yaklaşık 1,5 gigabit internet hızıyla Nisan ayında ülke genelinde 5G’ye geçti. Şirketler yapay zekâ temelli robotlar, üç boyutlu içerik ve bir gün insanların hayatlarının bir parçası olacağını söyledikleri hologramlar için 5G’ye güveniyor.

Yüksek hızlı internetle birlikte, aralarında otomobil üreticileri ve kablosuz ağ operatörlerinin de bulunduğu şirketler cihazlarla araçlar, ev gereçleri ve binalar arasında bağ kurabilecek.

Ayrıca ülke, dünyanın en yüksek robot yoğunluğuna sahip olmakla iftihar ettiği için, Hyundai, LG ve Samsung’un da dâhil olduğu bu şirketlerle, hızla yaşlanan bir nüfus ve artan işgücü maliyetleri gibi sorunlara bazı çözümler sunacak botlar geliştirmek için uğraşıyor.

Frankfurt’taki International Federation of Robotics’e göre, küresel hizmet robotları piyasasının 2017’de 8,6 milyar dolar olan büyüklüğünün, 2021’de 20,2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Güney Kore’deki hükûmet kısa sure önce robot sektörünün 2018’de 5,7 trilyon dolar, büyüklüğünün 2023’e kadar 15 trilyon wona (12,6 milyar dolar) ulaşacağını öngördüğünü açıkladı. Hükûmet 21 Mart’ta bu sektörü desteklemenin temel bir ulusal hedef olduğunu söyledi.

Büyümenin bir bölümü robotların yaşlı bakımı, tıp ve lojistiğin yanı sıra eğlence ve diğer hizmet sektörlerinde de kullanımından gelecek. Öte yandan asıl zorlayıcı, botları geliştirmek olmayacak: Şirketler artık büyük ölçüde iletişime ve insanlarla makineler arasındaki interaktif ilişkileri mümkün kılmaya odaklanıyor.

Los Angeles’taki University of California’da havacılık ve mühendislik profesörü, robot laboratuvarı RoMeLa’da (Robotik ve Mekanizma Laboratuvarı’nın kısaltması) kurucu direktör Dennis Hong, “Robotların insanlarla kuracağı iletişimin verimli ve doğal olması için empati kurabilmek faydalı” diyor. Hong, kendi ülkesinin hizmet robotu sektörünü kalkındırmak için Koreli şirketlerle birlikte çalıştı; bunlardan biri de Hyundai Motor Co. ile görme bozukluğu olanlar için araba geliştirmeye yönelik bir projeydi.

Güney Koreli parça ve hizmet şirketi Hyundai Mobis Co., aracı kullanabilen ve yolcularla etkileşim halinde olacak, espriler yapacak ya da sürücünün kötü geçen gününü anlatması durumunda şefkatini ifade edebilecek bir otomobil asistanı geliştiriyor. Şirketin ifadesiyle “sürüş arkadaşı” doğal bir ses tanıma sistemi kullanıyor. Mobis önümüzdeki birkaç yıl içinde bu özellikleri Hyundai Motor, Kia Motors ve diğer küresel otomobil üreticilerine de sağlamayı hedefliyor. Yolcular, gösterge paneli ekranındaki ya da on camdaki üç boyutlu avatarlar vasıtasıyla asistanları görebilecek.

B: SK Telecom’un, geçen yılın Şubat ayında İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen MWC2018’de bir hologram cihazı olan ‘Holo Box’ı tanıtmıştı.

Mobis, iletişimin rutin evet/hayır soru ve cevaplarının ötesinde olacağını söylüyor. Mobis’in Sistem Geliştirme Merkezi’nde IVI’dan (araç içi eğlence-bilgilendirme) sorumlu müdür ve başkan yardımcısı Carsten Weiss, “Arabanız, düğmelere ya da pedallara bastığınızda anında tepki veren bir makine değildir” diyor ve ekliyor: “Bir kişiliği, sorunları kendi başına çözme becerisi olacak ve sizin kişiliğinizle bağlantı kuracak.

Daha hızlı ağların kullanılması, robotların ses ve yüz tanıma yazılımı aracılığıyla sürücülerin duygularını tanımlamasını sağlayacak. Örneğin, eğer yapay zekâ temelli sistem sürücünün uyukladığını tespit ederse, aracı en yakın süpermarkete yönlendirecek ya da müziğin sesini açacak.

Güney Koreli mobil operatörler, kullanıcılarla ve hologram olarak görünen botlarla iletişim kurabilen yapay zekâ destekli hoparlörler tasarlıyor. Teknoloji devleri LG Electronics Inc. ve Samsung Electronics Co. kendi kişisel yardım robotlarının tanıtımını yapmaya başladı bile: Alışveriş asistanı olarak hizmet edebiliyor ya da evdeki bir yaşlının sağlığıyla ilgilenebiliyorlar.

5G adaptasyonunun ilk yıllarında böylesi bilimkurgu teknolojisinin kullanılacağına kuşkuyla yaklaşanlar var.

Şirketlerin yüksek kaliteli LCD panellerinin teknolojisini daha da geliştirmeleri ve hologramları kullanabilmek için daha gelişmiş bilişim gücüne sahip olmaları gerekiyor. Telekomünikasyon şirketi KT Corp.’tan temel araştırma mühendisi Kim Seung-cheol, derin öğrenme ve makine öğrenme teknolojisinin gelişmeyi sürdürmesinin beklendiğini söylüyor. Çeşitli alanlarda kullanılabilecek bir hologram geliştiren Kim, “İnsanlar, gerçek dünyadaymış hissi yaratan ekranlar vasıtasıyla aynı deneyimi yaşamak istiyor” diyor ve ekliyor: “Bu tamamen teknolojinin ne kadar çok ve hızlı ilerleyebileceğiyle alakalı.

Yine de pek çok şirket için 5G bir taşma noktası. SK Telecom Co., pop yıldızlarının ve diğer ünlülerin hologramlarını yansıtacak yapay zeka destekli bir hoparlör üretiyor. Teknoloji, konserlerde ve diğer platformlarda kullanılmak üzere geliştiriliyor.

SK Telecom’da artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik geliştirme ekibinin liderlerinden Cho Ikhwan, “Yapay zekâ her an her yerde ulaşılabilecek bir dost olabilir” diyor ve devam ediyor: “Yapay zekâ robotlarının canlanışını hissetmek yepyeni bir deneyim.

HÜLÂSA: Güney Kore’nin robot sektörünün büyüklüğünün 2023’te 12,6 milyar dolara ulaşması bekleniyor; sektörü desteklemek, ulusal hükümetin başlıca hedeflerinden biri.


Sohee Kim
Editör: Ruhi Sanyer, Dimitra Kessenides
Bloomberg Businessweek (Haziran 2019)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir