Google’a üçüncü ceza; 1,7 milyar dolar

Avrupa Birliği online reklam alanında tekelleşmeyi önleyici kanunları ihlal ettiği için Google’a 1,7 milyar dolar ceza kesti.

Google, web sayfalarına sunduğu site içi arama kutusunda kendi reklamlarını gösterdiği ve başka bir alternatifin kullanılmasını sınırlayacak kurallar dayattığı için bu cezaya çarptırıldı.

Bu, 2017’den beri Avrupa Birliği’nin Google’a kestiği üçüncü ceza. 2017’de arama sonuçlarını kendi lehine olacak şekilde manipüle ettiği için 2,7 milyar dolar, 2018’de Android telefon üreticilerini Google ürünlerini kullanmaya zorladığı için ise 5 milyar dolar ceza kesilmişti.

Google itiraz sürecini işlettiği için henüz bu cezaların hiçbirini ödemedi. Bununla birlikte, Avrupa Birliği 2016’da da Apple’a vergi usulsüzlüğünden dolayı 14,5 milyar dolar ceza kesmişti.

Soruşturma sürecinin yıllar sürmesi ve firmaların gelirleri dikkate alındığında çok da yüksek olmayan ceza miktarları tartışmaları da beraberinde getiriyor. Örneğin, Google’a kesilen son ceza için yapılan araştırma tam 10 yıl sürmüş. Hâl böyle olunca, cezaların peşine düşmek yerine, tekelleşmenin önüne geçecek düzenlemelerin yapılması gerektiği fikri öne çıkıyor.

Benzer düzenlemeler ülkemizde de yapılıyor; örneğin, geçtiğimiz dönemde haksız rekabet nedeniyle booking.com’un Türkiye’de rezervasyon yapması engellenmişti.

Yeri gelmişken, Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz günlerde kabul ettiği internet telif kanunu da ciddi tartışmaları beraberinde getirdi. İçerik üreticilerinin haklarını korumaya yönelik hazırlanan kanun, içerik sunumu yapan web sayfalarının çalışma şeklini değiştirebilecek düzeyde değişiklikler içeriyor.

İlk defa, geçtiğimiz Temmuz’da gündeme gelen kanun tasarısı çok eleştirildiği için yeniden düzenlenmişti. Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen kanuna göre, telif hakkı sahipleri içeriklerinin internet platformlarında nasıl kullanıldığına karar verebilecek, içeriğin bir kısmını dahi yayınlayan platformlardan ücret talep edebilecek.

Bununla birlikte, kullanıcıların içerik sağladığı YouTube gibi platformların telif hakkı ile korunan içeriklerin umumi paylaşılmasını engellemesi gerekiyor. Google’dan Wikipedia’ya kadar birçok kurum ve kişi, söz konusu maddenin muğlak olması ve uygulanmasının internetin işleyişine uygun olmaması yüzünden kanuna karşı çıkıyordu.

Üye ülkelerin 24 ay içerisinde ayrıntılarını belirleyip uygulamaya koyması beklenen kanunun, internet içerik paylaşımına etkisini zaman gösterecek.


Bilim ve Teknik
Mayıs 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir