E’ÛZÜ ve BESMELE – II

Hat: Nurten Poyraz, Kaynak: Klasik Türk Sanatları Vakfı

Besmele Nedir ve Faziletleri Nelerdir?

Besmele okumak, “Bismillahirrahmânirrahîm” demektir. Besmelenin ma’nâsı: “Her var olana, onu yaratmakla iyilik etmiş ve varlıkta durdurmakla, yok olmaktan korumakla iyilik etmiş olan Allahü Teâlâ’nın yardımı ile başlıyorum. Ârifler, Onu ilah olarak tanıdı. Âlemler, Onun merhameti ile rızk buldu. Günâh işleyenler, Onun rahmeti ile Cehennemden kurtuldu” demektir.

 1. Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), Besmelenin faziletleri hakkında buyurdu ki:

  Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allah-ü Teâlâ, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için sened yazdırır.

  Besmele ile başlamayan her mühim iş bereketsiz olur.

  Yazarken Besmele çekin. Hâcet kolay yerine gelir, Allahü Teâlâ da râzı olur.

  Eve girerken Şeytan da sizinle birlikte girmeye çalışır. Fakat girerken Besmele çekilince şeytan, “Bu eve girmeme imkân yok” diyerek döner.

  Bir vartaya (zor duruma) düşen, “Bismillâhirrahmânirrahîm, lâ havle ve la kuvvete İllâ billahil-aliyyil-azîm” derse, Allahü teâlâ, onu her türlü belâ ve musîbetten korur.

  Allahü teâlâ, işine Besmele ile başlayanı affeder.

 2. Abdullah ibni Mesud (radıyallahü anh) diyor ki, “Cehennemde azab yapan ondokuz melekten kurtulmak isteyen, Besmele okusun! Besmele, ondokuz harfdir.” Levh-i mahfuzda, ilk yazılan, Besmeledir. Âdem’e “âleyhisselam” ilk gelen, Besmeledir. Mü’minler, Besmele yardımı ile Sırattan geçer. Cennet davetiyesinin imzası Besmeledir. [Seâdet-i Ebediyye/3]

Besmele Nerelerde okunur?

 1. Hayvan keserken, av hayvanına ok atarken, ava, talim edilmiş, öğretilmiş köpeği gönderirken, “Bismillah” veya “Allahü ekber” demek vâcibdir. Besmeleyi, Bismillahirrahmânirrahîm diye tam söylemek de olur.
 2. Her rekâtta, imâmın ve yalnız kılanın Fatiha’dan önce, Besmele okunması sünnettir. Fatiha’dan sonra besmele çekmek lâzım değildir. Çekilirse iyi olur.
 3. Akşam, sabâh “Bismillahirrahmânirrahîm, bismillahillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün fil erdi velâ fissemâi ve hüvessemîul’alîm” duasını okuyan kimse, sihir ve zâlimlerin şerrinden ve belâlardan emîn olur.
 4. Abdest almağa, yemeğe, içmeğe ve her faideli işe başlarken, Besmele çekmek sünnettir. Yürümeğe, oturmağa, kalkmağa başlarken okumak mubahtır. [Seâdet-i ebedîyye /54]

Yemeğin evvelinde, Besmele-i şerîfeyi söylemeyen kimse, üç zarara uğrar:

 • Şeytân kendisiyle birlikte, yemek yer.
 • Yediği yemek bedenine maraz, hastalık olur.
 • Yemekte bereket olmaz.

Yemekten önce Besmele söylemenin üç faidesi vardır:

 • Şeytân yemeğe ortak olmaz.
 • Yemek bedenine şifâ olur.
 • Yemekte bereket olur. Yimeğe başlarken Besmele söylemeği unutursa, hâtırladığı zemân “Bismillâhi evvelühû ve ahirühû” söylemelidir. [İslâm Ahlâkı/205]

Besmele Nerelerde Okunmaz?

 1. Avret yerini açarken, necaset bulunan yere girerken, Besmele çekmek mekruhtur.
 2. Tevbe (Berâe) Suresi’ni, evvelki sureye bitişik okurken, Besmele çekmek mekruhtur
 3. Sigara içmeğe ve bunun gibi, fena kokulu şeyleri, mesela soğan, sarımsak gibi şeyleri yemeğe ve sakal tıraşı olmağa başlarken, Besmele çekmek mekruhtur.
 4. Haram işlemeğe başlarken, Besmele çekmek haramdır. Hatta domuz eti ve şarap gibi kat’î haram olan şeyleri yerken ve içerken, bile bile, Besmele çeken kâfir olur dediler.
 5. Kur’an-ı Kerîm niyyeti ile, cünübün Kuran-ı Kerîm okuması haramdır. [Seâdet-i Ebediyye/54 ve 2.cilt 67.mek]

Mustafa Necati ÖZFATURA
Kaynak: İlmihal Özeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir