Dünyanın en renkli göçü

B: National Geographic Society

Türkiye’de bu yıl göç yolculuğu sırasında daha yüksek sayıda diken kelebeği gözlemlendi. Uzmanlar bunu, kış mevsiminin daha hafif ve az yağışlı geçmesi gibi iklimsel olaylara bağlıyor.

Türkiye, bu yıl da binlerce diken kelebeğinin göçüne tanık oldu. Diken kelebeği (Vanessa cardui), tüm dünyada yaygın olarak görülebilen bir tür olsa da uzun yıllar sonra ilk defa göç yolculuğunda bu kadar yoğun olarak gözlemleniyor. Baharın ve göç mevsiminin habercisi olan diken kelebekleri, kuzey yarımkürede her sene Afrika’dan Avrupa’ya uzanan uzun bir göç yolcuğuna çıkıyor. İlkbahar ve sonbaharda gerçekleşen göç sırasında bir kelebek 4 bin kilometreye yakın yol kat edebiliyor. Yağışlı ve sert rüzgârlı havalarda bile göçe devam edebilen diken kelebekleri göç yolculuklarını altı nesilde tamamlıyor. Göç rotaları boyunca yumurtlamaya devam eden diken kelebeklerinin yavruları göçe kaldığı yerden devam ediyor.

Araştırmacılar bu yıl göç yolculuklarında oldukça yüksek sayıda diken kelebeği gözlemlenmesini, kış mevsiminin daha hafif, az yağışlı geçmiş olmasına, ya da El Nino gibi belli periyotlarda tekrar eden iklimsel olaylara bağlıyor.

B: Vanessa cardui, Diken kelebeği

Kelebek konusunda uzun yıllardır çalışmalarını sürdüren Dr. Evrim Karaçetin şunları söyledi: “Bu sene ilk yoğun göç bilgisi Kıbrıs’tan geldi. Ardından Erzurum’dan İzmir’e Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gözlem verileri gelmeye devam etti. Türkiye’de diken kelebeklerinin göçü ile ilgili çok az şey biliyoruz. Ancak yapılan araştırmalar bu sene yoğun olarak gözlemlenen göçün iklimsel olaylarla bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Özellikle tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu yerlerde insanlar tarafından endişe ile karşılanan diken kelebeklerinin aslında hiçbir zararı bulunmuyor. Bu yüzden kimse endişe etmesin.

Doğa Derneği Koruma Programı koordinatörü Itri Levent Erkol da “Türkiye sadece kuş türleri için değil, kelebek türlerinin göç yolculuğu için de önemli bir yere sahip. Türkiye’de 381 kelebek türü bulunuyor ve bu türlerin 45’i ülkemize endemik. Ne yazık ki, her on kelebek türünden birinin nesli tehlike altında veya tehlikeye düşebilir. Bu türlerin neslinin devamı için Türkiye’de 65 alan Önemli Kelebek Alanı olarak belirlendi” dedi.


Atlas
Mayıs 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir