Dünyanın en büyük Gökevi şekillenmeye başladı

Shanghai Planetarium’un ana yapısı Çarşamba günü tamamlandı. Tesisin 2020 sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

Yeni Bölgesi Pudong’daki Lingang’da bulunan Şanghay Planetaryumu, 2021’de resmen açıldığında toplam 38,164 metrekare alana sahip olmasıyla dünyanın en büyüğü olma yolunda.

Planetaryum, bir ana yapıdan, Ay’ın ve gezegenlerin yüzeyinin yüksek çözünürlüklü gözlemine izin veren, teleskoplu gözlem merkezleri, yüksek çözünürlüklü gösterebilen optik cihazlarla donatılmış bir Güneş kulesi ve gözlem merkezleri gibi diğer binalardan oluşmaktadır. Güneş lekeleri, Güneş’in belirginliği ve diğer astronomik fenomenler olacak. Yani algılanabilen her şey görünür olacak…

Planetaryumun tasarımının arkasındaki ana fikir, yörünge hareketi gibi astronomik ilkelerden etkilenmiştir. Yapı, Güneş’i, Ay’ı ve yıldızları izlemek için, birlikte çalışan üç ana forma (Oculus, ters kubbe ve küre) sahiptir.

Fuar alanının genel planlaması ve tasarımı da tamamlanmış durumda. Ziyaretçiler “Ev” temalı alanda gelişmiş uluslararası Planetaryum(gökevi) projeksiyonu ile gökyüzünü keşfedebilecekler. “Evren” sergi alanı, beş bakış açısıyla çalışan evrenin yasasını analiz edebilecek: zaman ve mekân, ışık, yerçekimi ve elementler ve hayat… İnsanın evreni keşfetme tarihi, aynı zamanda “Yolculuk” adlı bir alanda da gösterilmekte olacak.


Cao Chen/Shanghai, Cao Zinan/Beijing
Kaynak: China Daily (25.01.2019 – 10:14)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir