Çinli tüketiciler James Dyson’un, İngiltere’deki en zengin kişi olmasına yardım ediyor

James Dyson

Çinli kadınlar, James Dyson’ın yeni unvanına önemli katkılarda bulundular. “İngiltere’deki en zengin kişi” 

Bloomberg’e göre, Asya’daki Dyson Ltd.’nin kâr toplamının yarısını Çinli tüketiciler oluşturuyor.

Geçen yıl şirket tarafından yayınlanan saç şekillendirici Dyson Airwrap, 3.690 yuan (548 $) fiyat etiketine rağmen, milyonlarca Çinli kadın tarafından satın alındı.

Ev aletlerinin Steve Jobs’u” olarak tanınan 71 yaşındaki Dyson, 1980’lerde elektrikli süpürge G-Force’u icat etti. Kullanılan Dual Cyclone teknolojisi, 1908 yılında elektrikli süpürgenin doğumundan bu yana yapılan ilk atılım olarak kabul edildi.

Bu buluş sayesinde Dyson, bir milyarder oldu. Dyson raporuna göre, şirketin Faiz Öncesi Kazançlar, Vergiler, Amortisman ve Amortisman 2018’de, 1,1 milyar pounda (1,42 milyar dolar) ulaşırken, satış hacmi yüzde 28 artarak, 4,4 milyar pounda ulaştı.

Dyson’ın satışlarının %96’sı İngiltere dışındaki bölgelerde yapıldı. Şirket, altı yıl önce Çin’e ilk geldiğinden beri, satışlarda keskin bir artışa şahit oldu. Sırasıyla 2014 ve 2015 yıllarında üç katına çıkan işletmede, Çin’deki satış artışı 2017 yılında yüzde 159 olarak gerçekleşti.

Dyson Airwrap, Çin e-ticaret devi Alibaba’ın online alışveriş sitesi olan, T-mall merkezinde ilk kez piyasaya çıktığında, sadece bir saniyede tükendi. Aynı zamanda geçen yıl T-mall’daki en iyi güzellik aracı seçildi.

Dyson, Çin pazarında daha fazla amiral gemisi kuracağını ve fiziki mağazalarla, tüketicilere daha yakın olacağını söyleyerek, Çin pazarının potansiyelinden emin olduğunu söyledi.

İstatistikler, Dyson’ın elektrikli süpürgelerinin geçtiğimiz yıl Çin’deki en çok satanlar listesinde olduğunu ve pazar payının yüzde 61’ine sahip olduğunu belirtti. 


Kaynak: People’s Daily Online (29.01.2019)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir