Çin uzay istasyonunu dünyaya açıyor

Çin, 2022’de tamamlanacak uzay istasyonunu dünyanın her yerinden bilim insanlarına açacağını duyurdu.

Çin Uzay Teknolojileri Akademisi’ne bağlı İnsanlı Uzay Sistemleri Mühendislik Ensitüsü’nden uzman Wei Chuanfeng, Birleşmiş Milletler (BM) üye ülkelerine Çin’in uzay istasyonunda çalışma fırsatlarının sunulmasına dair BM Uzay İşleri Ofisi ile imzalanacak stratejik anlaşmanın taslağının hazırlandığını belirtti.

Wei, Beijing’de düzenlenen 2017 Küresel Uzay Keşfi Konferansı’nda, Çin’in yabancı ülkelerle uzay işbirliğine dair açıklamalarda bulundu.

Çin İnsanlı Uzay Mühendislik Ofisi’nin hazırladığı çerçeve anlaşmasına göre, Çin, kendi uzay istasyonunu yabancı ülkelere açmayı planlıyor. BM üyeleri ve özellikle gelişmekte olan ülkelerden bilim insanları Çin’in uzay istasyonunda bilimsel ve teknolojik deneyler gerçekleştirebilecek.

Wei, bugün konferansta yaptığı açıklamada, Çin’in uzay istasyonunun tasarımcılarının, diğer ülkelerden bilim insanlarına istasyonda deney yapmaları hususunda yardımcı olabilecek bazı teknik yaklaşımları önerdiklerini söyledi. Wei, Çin’in gelişmekte olan ülkelerin astronotları ve yükleme uzmanlarının uzaya girmesi için destek sağlayacağını da vurguladı.

Wei’nin verdiği bilgilere göre, Çin’in bahsi geçen uzay istasyonu çekirdek modül ve iki deney modülü olmak üzere toplam 3 modül den oluşuyor. İstasyonda, Shenzhou insanlı uzay aracı, Tianzhou kargo uzay aracı ve diğer araçların kenetlenmesini ve ayrılmasını sağlayacak 3 kenetlenme noktası da bulunuyor.

8 Haziran 2017
Kaynak: CRI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir