Çin, mahkemelerde ilk defa, AI yardımcı teknolojisini kullanıyor

Legal Daily, Çin’de ilk defa, Çarşamba günü, Şangay 2 Nolu Orta Halk Mahkemesi’nde AI yardımcı teknolojisinin kullanıldığını bildirdi.

Mahkeme salonunun içinde, genel galeri dâhil olmak üzere, duruşmada yer alan tüm kişilerin önüne bir ekran yerleştirildi. Hâkim, savcı veya avukat “sistem 206” adlı sisteme soru sorduğunda, ilgili tüm delilleri ekranda gösterdi. Örneğin, 2. Ünitenin girişinde gözetim videosunu oynatmak veya davalının psikiyatrik raporunu sunmak gibi.

Mahkeme, bir soygun ve cinayet davasını muhakeme ediyordu. Durum karmaşık olmasına rağmen, sistem 206 kapsamlı ve net bir şekilde deliller ortaya koydu.

206 sistemi, sesi, yalnızca karakterlere tam olarak aktarmasının yanında, aynı zamanda sorgulayıcıyı ve yanıtlayıcıyı da ayırt ediyor.

23 Ocak, Şangay 2 Nolu Orta Halk Mahkemesi’nde yapılan bir duruşma sırasında Cumhuriyet savcısı 206 sistemi tarafından görüntülenen bir ekranda delilleri okuyor. (Legal Daily)

Şangay Yüksek Halk Mahkemesi Danışma Dairesi Başkan Vekili Wu Haiyin, “Duruşma devam ettikçe transkript ve delil sunumu devam etti. Sistem 206 tam kurs istihbarat yardımını gerçekleştirdi ve delilleri kapsamlı bir şekilde değerlendirerek tarafsız bir yargılamada aktif rol oynadı.” Dedi…

Sistemde, polisin bulduğu delillerde kusur ihmalini azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek 102 ortak vakanın delil toplama rehberi programlanmasının yanında, farklı dava türleri için sorgulama modelleri ve sorgulama sırasında polise rehberlik edebilecek özellikleri bulunuyor. Sistem daha sonra otomatik olarak sorgu kaydı da oluşturabiliyor.

Guo Weiqing, “206 sistemi, ceza davaları için entegre bir AI yardımcı sistemdir. Yanlış bir şekilde mahkûm edilmiş davaları önlemek için hâkimin gerçeği bulmasına, delilleri doğrulamasına, temyiz hakkını korumasına ve duruşmada tarafsız bir şekilde yargılamasına yardımcı olabilir.” dedi. Şangay 2 Nolu Orta Halk Mahkemesi Başkanı, ayrıca soygun ve cinayet davasının baş hâkiminin Çarşamba günü yargılandığını söyledi.

6 Şubat 2017 tarihinde, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi bünyesindeki Siyasi ve Adli Komisyon, ceza davalarında Şangay’a bir AI yardımcı sistemi geliştirme görevini vermişti. Takip eden iki yıl boyunca Şanghay, teknoloji devi iFlytech‘ten 300’den fazla BT çalışanı ile birlikte 400’den fazla kişiyi mahkemeler, Yüksek Halk Savcılığı ve kamu güvenliği bürolarından ayırdı. 

Mayıs 2018’den bu yana, 206 sistemi Çin’deki birçok il ve şehirde denenmiştir.


Jiang Wei
Kaynak: China Daily (24.01.2019 14:23)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir