Çin, en çok yabancı yatırımcıyı çeken ülke konumunda

Çin Ticaret Bakanlığı Basın Sözcüsü Gao Feng, Çin’in, yabancı sermaye çekme konusunda üst üste 25 yıldır gelişmekte olan ülkeler arasında birinciliği koruduğunu belirtti.

Geçen beş yıl içinde Çin’de yabancı sermaye kullanımı istikrara kavuşurken kullanımda kalitenin de yükseldiğine işaret eden Gao, yabancı sermaye yönetim sisteminin kökten değiştiğini ve ulusal ekonomiye katkısının da arttığını söyledi. Gao, Çin’in dışa açılma boyutunu genişleterek yabancı yatırımcılara daha elverişli bir ortam yaratacağını ifade etti.

2013 ile 2016 yılları arasında Çin’de yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı 10 bini geçti. Sözcü Gao, yabancı sermayenin Çin pazarına giriş sınırlamalarının gevşetilmesi, ulusal düzeyde ekonomi ve teknoloji geliştirme ile sınır ülkeleriyle ekonomik işbirliği bölgelerinde inovasyona öncelik verilmesi gibi önlemlerle, Çin’in yabancı sermaye çekme oranının istikrara kavuştuğunu söyledi. Gao sözlerini şöyle sürdürdü:

Dünya genelinde sınır ötesi doğrudan yatırımın yüzde 2 oranında azaldığı koşullarda, 2016 yılında ülkemizde fiilen kullanılan yabancı sermaye, bir önceki yıla göre yüzde 3 artarak 864 milyar 400 milyon yuana ulaştı. Ülkemiz, yabancı sermaye çekme konusunda arka arkaya 25 yıldır gelişmekte olan ülkeler arasında birinciliği korudu.

Yabancı sermayenin çoğu ileri teknolojide kullanıldı

Yabancı sermayenin çoğu, yeni ve ileri teknoloji sektörüne aktarıldı. Verilen istatistiklere göre, geçen yıl yeni ve ileri teknoloji sektörünün çektiği yabancı sermaye, toplam yabancı sermayenin yüzde 20’sini oluşturdu. Çok uluslu şirketlerin Çin’de açtığı araştırma merkezlerinin sayısı da 2 bin 400’ü geçti. Yabancı sermayenin ulusal ekonomiye yaptığı katkılar da sürekli arttı. Son verilere göre, şu anda sayıları tüm Çinli işletmelerin yüzde 3’üne ulaşmamasına rağmen, dış ticaret hacminin yarısına yakınını ve milli gelirin beşte birini yabancı sermayeli şirketler yarattı.

Çin’de yabancı sermaye yönetim sisteminde meydana gelen değişikliklere de değinen Sözcü Gao şöyle konuştu:

Negatif listede bulunmayan yabancı sermayeli işletmelerin kurulması ve bu işletmelerin bünyesinde yapılan değişikliklerin onaylanması prosedürleri de sadeleştirildi, artık sadece gerekli belgelerin ilgili birimlere sunulması yeterli. Böylece 30 yıldan fazla süredir uygulanan ‘farklı kademelerde kurumlardan onay alınması sistemi’ değiştirildi.

Bununla beraber, Çin Ticaret Bakanlığı, dışa açılma boyutunu genişleterek yabancı işletmelere, yerli işletmelerle eşit koşullar sağlayan, kârlı ve güvenli bir yatırım ortamı yaratmaya çalışacak.

Yabancı ülkelere yatırımda da lider

Çin, son beş yılda yabancı sermaye çekiminde dikkate değer başarılar sağlamakla kalmayıp Çinli işletmelerin yurtdışına yatırım yapmasını da teşvik etti. Alınan bilgilere göre, Çinli işletmelerin yurtdışına yaptığı yatırım miktarı arttı ve uluslararasılaşma seviyeleri yükseldi. Ayrıca Çinli işletmelerin yurtdışında yatırım yaptığı sektörlerin yapısını iyileştirme adımı hızlandırıldı.

Çin, yabancı ülkelere yaptığı yatırım miktarı bakımından da 2 yıldır dünyada lider konumunu koruyor. Geçen yılın sonu itibarıyla Çin’in yurtdışına aktardığı sermaye 5 trilyon ABD Doları’na ulaştı. Gao bu konuda şunları söyledi:

2012’dan 2016 yılına kadar yabancı ortaklarla imzalanan müteahhitlik sözleşmelerinin değeri 710 milyar ABD Doları’nı buldu, bu konuda yıllık artış oranı yüzde 9 oldu. Ülkemiz önemli müteahhitlik projeleri yürüten ülkelerden biri haline geldi.


Kaynak: China Radio International (13.10.2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir