Çin, dinamik iç pazarını muhafaza etmek istiyor

B: Illustration, Rebecca Zisser/Axios

ÇinGenel Ticaret Odası ve Çin Ulusal Ticari Bilgi Merkezi, Beijing’de düzenlediği ortak basın toplantısıyla 2019 yılına ilişkin Çin pazarı emtia satışı verilerini açıkladı.

Yayımlanan raporda ekonominin sorunsuz işleyişini desteklemek amacıyla 2019’da dinamik bir iç pazar hedeflendiğine dikkat çekildi ve tüketici ürünleri pazarında bu yılki büyüme oranının yüzde 8.5’e ulaşacağı öngörüsüne yer verildi.

Rapora göre, üst üste beş yıldır Çin’de ekonomik büyümenin lokomotifi tüketim oldu. Tüketim ürünleri pazarında beş temel trend görüldü: Online alışveriş, fiziki mağazalardan yapılan alışverişten daha hızlı büyüdü; kırsal tüketim kent tüketiminden daha hızlı büyüdü; gıda ve meşrubat sektöründe gelirler emtia perakendesinden daha hızlı arttı; küçük, mikro ve yenilikçi işletmeler etkin bir şekilde gelişti ve büyük perakende şirketlerinin satış geliri artışı hız kesti.

2019’de Çin güçlü bir iç pazar oluşturmak için somut tedbirler alacak ve öncelik istihdamın artırılması olacak. Temel geçime yapılan yatırımlar artmaya devam edecek; eğitim, tıbbi bakım ve yaşlı bakımında iyileşmeler sürecek. Tüketici talebi muhtelif yollarla teşvik edilecek. Tüketici pazarında ortam tüketici güvenini artıracak şekilde optimize edilecek.


China Today
Haz.-Tem./2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir