Çanlar, Antarktika için çalıyor

B: Grist Magazine

Bir grup bilim insanı 1992 yılında Antarktika üzerindeki çalışmalarına başladığında, beyaz kıtanın en büyük hareketli buz tabakalarından ikisi olan Pine Island ve Thwaite’teki buz kaybı, şimdikinden beş kat azdı.

Britanya önderliğinde 25 yıl boyunca sürdürülen ve Avrupa Uzay Ajansı’nın uydu verilerine dayalı 800 milyondan fazla ölçümün analizine dayanan araştırma, Antarktika için alarm çanlarını tüm kuvvetiyle çalıyor. Zira her iki buz tabakasındaki erime beş misline çıktığı gibi, Batı Antarktika Buz Tabakası’nın neredeyse dörtte birlik bolumu de artık “dengesiz” kabul ediliyor. Bu şu demek:

B: NASA

Bölgedeki buz kaybı, yerlerini dolduran kar yağışından daha fazla. En büyük buzul tabakalarından bazıları yer yer 120 metreye kadar incelmiş durumda. Bu hızlı erimeden, kıtaya ucundan kıyısından hücum eden sıcak okyanus suyunun sorumlu olabileceği düşünülüyor. Karşı etki olarak, eriyen buzullar da deniz seviyelerini yükseltiyor. Öyle ki, 1992’den bu yana Antarktika’nın doğusundan batısına toplam buz kaybının deniz seviyelerini 4.6 mm yükselttiği hesap ediliyor.

Amundsen Denizi’nde bulunan Thwaites Buzulu, Birleşik Krallık’ın tamamından biraz daha küçük, ABD’nin Washington eyaleti ile yaklaşık olarak aynı büyüklükte. Buzulun toplam kalınlığı 4 kilometreyi buluyor. Tamamının erimesi durumunda ise küresel deniz seviyelerinin 1-2 metre arasında yükselebileceği düşünülüyor.

Araştırmanın gezegenimiz için trajik sonuçları, Geophysical Research Letters dergisinde incelenebilir.


Atlas
Haziran/2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir