Bilimin kaydettiği en yıkıcı hastalık

B: National Academy of Sciences (Batrachochytrium salamandrivorans (Bsal) taramalı elektron mikroskobik görüntüsü (ok) Ölçek çubuğu, 10 mikron.))

Kıyamet patojeni” diye anılan kitrid türü mantar, dünyanın biyo-çeşitliliğine en çok zarar veren hastalık olarak kayıtlara geçti. Bu mantar, hayvanları öldürmekle kalmıyor, türleri de yeryüzünden siliyor.

Kurbağaların ve semenderlerin derisini onlar canlıyken yiyor. Sudan sinsice yayılıyor. Science Dergisi’nde yayımlanan yazıya göre, Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) ve Batrachochytrium salamandrivorans (Bsal) türü mantarın bulaştığı 90 türün nesli tükendi. Bu mantara maruz kalan 501 amfibi türünün sayısı azaldı, 124 türün sayısında da yüzde 90’dan fazla oranda düşüş kaydedildi.

B: American Association for the Advancement of Science (Bir Mallorcan Ebe Kurbağası ölümcül mantar Batrachochytrium dendrobatidis için test edildi.) SOLVİN ZANKL / CORBİS

Genetikle ilgili bir diğer araştırmaya göre, patojenin çıkış noktası Asya. 20’nci yüzyılın başında, uluslararası ticaretin patladığı dönemde, bir şekilde gemilere giren veya alınan hayvanlar aracılığıyla yayılmış olabileceği düşünülüyor.


Atlas – Mayıs 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir