Başkan Xİ, yeni medya ağının daha etkin kullanılmasını istiyor

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi genel sekreteri olan Başkan Xi Jinping, Pekin'de People's Daily'nin yeni medya merkezinde, medya entegrasyonunun geliştirilmesi hakkında bilginin hususiyetlerine dair TBM Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyelerine yol gösteriyor. Fotoğraf: YAN YAN / XINHUA

Kamuoyunun iyileştirilmiş rehberliği, siber ortamın temiz tutulması ve temel hedefler

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi genel sekreteri Xi Jinping, Cuma günü, medyaya katılımın, rehberliğin, etkinin ve güvenilirliğinin güçlendirilmesi için medya entegrasyonunun geliştirilmesi için daha fazla çaba gösterilmesini istedi.

Xi, Cuma günkü Yeni Medya Merkezindeki CPC Merkez Komitesi’nin Siyasi Bürosu üyeleri tarafından düzenlenen bir grup çalışması oturumunda açıklama yaptı.

Geleneksel medyanın yeni medya ile entegrasyonunun ilerletilmesine acil bir görev çağrısında bulunan Xi, medya kuruluşlarını, Parti ve ülkenin teşebbüsleri için, lehte kamuoyu görüşlerinin temsil edilmesini artırmak amacıyla entegrasyonun güçlendirilmesi için, bu bilgi devriminden yararlanmaya çağırdı.

Daha etkili ve rekabetçi yeni bir ana akım medya ortamı oluşturmak ve kamuoyunun rehberliğini geliştirmek için çağrıda bulundu.

Xi, temiz bir siber ortam sağlamak için, yeni medyanın kanuna dayalı yönetiminin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Medya iletişiminin hukuka uygun olarak yapılmasını sağlamak için, bir çevrimiçi içerik yönetim sisteminin mevcut olması gerektiğini söyledi. Xi, amacının, ülkenin siyasi, kültürel ve ideolojik güvenliğini korumak olduğunu söyledi.

İnternet yönetimi için kapasite oluşturma, veri kullanımının düzenlenmesi ve büyük veri gibi yeni teknolojilerin sahip olabileceği risklere karşı koruma sağlamasına çalışılmasını istedi.

Xi, Parti komitelerine ve hükümetlerine medya entegrasyonu için, politika, sermaye ve insan kaynakları desteği sağlama konusunda çeşitli düzeylerde çağrıda bulundu ve önde gelen yetkililerin idare etme seviyelerini iyileştirmeye devam etmek için medya ile iletişim kurma yeteneklerini güçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Grup çalışması oturumundan önce, Xi ve CPC Merkez Komitesi’nin Siyasi Bürosu’nun diğer üyeleri, People’s Daily‘de yeni medya gelişimini denetledi. Ayrıca, yeni medya merkezindeki gazeteciler ve çalışanlarla etkileşimde bulundu.

Siyasi Büro, Cuma günü, Xi’nin başkanlığında düzenlenen bir toplantıda, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, Çin Halkı Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Devlet Konseyi, Yüksek Halk Mahkemesi ve Yüksek Halk Savcılığı, CPC Merkez Komitesi Sekretaryası’nın çalışmalarının yanı sıra Devlet Konseyi’nin çalışmalarıyla ilgili bir raporu gözden geçirdi.

Siyasi Büro, bu kuruluşların geçen yıl ki çalışmalarını tam olarak onayladı ve toplantıdan sonra yayınlanan açıklamaya göre, bu yılın çalışma planlarını da kabul etti.

Ayrıca, CPC Merkez Komitesi’nin önemli görevleri üzerine kararlar ve planlar yapmalarını istedi.

Toplantıda, CPC Merkez Komitesi’nin otoritesini ve merkezi birleşik liderliğini sürdürme konusunda, liderlik etme, bürokrasi ve formaliteler için yönetmelik uygulamalarından vazgeçme çağrısında bulunuldu. Bunlar, parti inşasındaki düzenlemeler, parti ve hükumetin önde gelen görevlilerinin seçilmesi ve atanması şeklinde tavsiye edildi.

Açıklamada, çeşitli düzeylerdeki Parti örgütlerinin ve Parti üyelerinin, siyasi inançlara sahip olmaları; siyasi liderliği artırmaları, siyasi kapasitelerini artırmaları ve siyasi ekosistemi saflaştırmalarının altı çizilmiş oldu.


Cao Desheng
Kaynak: China Daily (26.01.2019)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir