Ayasofya’da Büyük Vaftizhâne keşfedildi

B: Elite World Hotels

Ayasofya’da uzun süredir kayıp olan Büyük Vaftizhane’nin keşfedilmiş olabileceği düşünülüyor. Ayasofya’nın içinde yer alan vaftizhanede imparatorlar çocuklarını vaftiz ediyordu. Arkeologlar Ayasofya’da vaftizhanenin yanı sıra başka keşifler de yaptı.

Bu keşifler yakınlarda yayımlanan “Ayasofya Bağlamında: Bizans Konstantinopolis Katedrali’nin Arkeolojik Bir İncelenmesi” adlı kitapta yer aldı. Reading Üniversitesi’nden Ken Dark ve Çek Ulusal Komitesi Bizans Araştırmaları’ndan Jan Kostenec yaptıkları açıklamada, araştırmacıların 2004 ve 2018 yılları arasında, Ayasofya’daki daha önce bilinmeyen yapıları keşfettiklerini ve Bizans imparatorlarının tören sırasında durdukları noktayı bile belirlediklerini söylediler.

B: 2004 ila 2018 yılları arasında Ayasofya’da yapılan araştırmalarda, hükümdar çocuklarının vaftiz törenlerinde Doğu Roma imparatorlarının durdukları nokta bile belirlendi. ( Jan Kostnec, Oxbow Books)

Ayasofya, Doğu Roma imparatoru Konstantios tarafından 360 yılında İstanbul’da inşa edildi. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılan kilise 5’inci yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştı. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi gördü.


Atlas
Haziran/2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir