Avusturya, İslâmi ana okullarını istemiyor

Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Kurz, İslami değerlerin verildiği ana okullarının yeterince Almanca eğitim vermediğini belirterek, “İslami kreşler olmamalı” dedi.

Kurz: ‘Müslümanlar bizim gibi yetişmeli’

Kurz, Kurier gazetesi tarafından düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Müslüman ailelerin çocuklarını gönderdiği ana okullarının, toplumdan izole bireyler yetiştirdiğini savundu.

Uyum sürecinin çocuk yaşlarda başladığına değinen Kurz, okul öncesi temel eğitimin yanı sıra İslami değerlerin de aktarıldığı ana okullarının toplumun genelinden izole olduğunu iddia etti.

Arsenios Kardamakis (Avusturya Metropolis Macaristan ve Orta Avrupa’nın Eksarhlığı) ve Sebastian Kurz – 2014

Kurz, başkent Viyana’da 10 bine yakın çocuğun bu ana okullarına gittiğine dikkati çekerek, vergilerle finanse edilen okul öncesi eğitim kurumlarının, düşük seviyede eğitim verdiklerini, buralara giden çocukların yeterince Almanca öğrenemediğini savundu.

İslami kreşlerin kapatılmasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Kurz, “Bu kurumlar vergilerle finanse ediliyor, devletten yardım alıyorlar. Eğer kriterleri zorlaştırırsak, yardım alamazlar ve kapanırlar. Bundan bağımsız olarak bence, bunlara ihtiyaç yok. İslami kreşler olmamalı.” ifadelerini kullandı.

Sığınmacı sorununa da değinen Kurz, Avusturya’nın Yunanistan ve İtalya’dan daha fazla sığınmacı aldığını söyledi.

Kurz, Afrika kıtasında bir milyarın üzerinde insanın yaşadığını belirterek, Balkan rotasının ardından Akdeniz’in de sığınmacı geçişine kapatılması gerektiğini kaydetti.

22 Haziran 2017
Muhabir: Aşkın Kıyağan | Viyana
Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir