Afrika’nın kayıt dışı kaynakları

B:Reuters

Reuters’ın ulaştığı gümrük verilerine göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Afrika ülkelerinden 2016 yılında toplam 15,1 milyar dolarlık altın ithal etti. Bu miktar; hem dünyada Afrika’dan yapılan en büyük altın ithalatı oldu hem de 2006 yılında BAE’nin yaptığı 1,3 milyar dolarlık altın ithalatının 10 yılda maddî açıdan 10 kattan fazla arttığını gösterdi.

Afrika’da endüstriyel düzeyde altın madenciliği yapan firmalar, altını BAE’ye göndermediklerini belirtmişti. Bu da, BAE’ye gelen altının büyük bölümünün Afrika’da kayıt dışı kaynaklardan elde edildiğini gösteriyor.

Bu “kayıt dışı kaynaklar”, genellikle küçük ölçekli ve sağlık, çevre ve güvenlik gibi pek çok standardın göz ardı edildiği metotlar ile elde edilen altınlardan oluşmaktadır. Çocukların çalıştırıldığı, kimyasalların kullanıldığı, toprağa ve suya zararlı kimyasalların karıştığı bu arama yöntemleri sayesinde sayısı milyonlara varan Afrikalı hayatını idame ettiriyor.

Ne gibi tedbirler alınıyor?

Sudan’da hükümet, özel bankaların Merkez Bankası ile birlikte çalışarak karaborsanın cazibesini kırmak için yerel madencilerin altınını direkt satın almayı sağlayacak 3 milyar dolarlık bir paket hazırladı.

Tanzanya parlamentosu ülkede çıkarılan altın madeninin yüzde 90’ının kaçakçılar ile ülkeden çıkarıldığını yazıyor. Burada da hükümet, merkez bankasının bu altınları satın almasını istiyor.

Tanzanya hükümeti, altın ticareti yapılacak pek çok merkezî mekânlar kurulacağını ve bu noktalarda kurallı finans ve piyasalara erişim imkânları sağlanacağını duyurdu.

2016’da altın çıkaran 46 Afrika ülkesinden 25’i, BM veri tabanına altın ihracatlarına ilişkin bilgi girmedi ancak BAE’nin sadece o ülkelerden ithalat olarak gösterdiği altının değeri 7,4 milyar doları buluyor.


Açık Medeniyet
Haziran – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir