ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı kızışıyor

B: Coalition for a Prosperous America

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşıyla birlikte, iki ülke arasındaki dış ticaret açığı Amerikan ekonomisi lehine değişiyor.

ABD’nin, en büyük ticarî partneri Çin’e karşı verdiği dış ticaret açığı bu yılın ilk çeyreğinde %12 azalarak 79,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Seçildiği günden bu yana Çin’in, ABD ile olan ticarette kur manipülasyonu başta olmak üzere birçok şekilde haksız rekabet ettiğini ve bunun ABD ekonomisine zarar verdiğini belirten Trump, Çin ürünlerine koyduğu gümrük vergisi sonucu 2018’in ilk çeyreğinde Çin’e karşı verilen 91,1 milyar dolarlık dış ticaret açığını, bu yılın aynı döneminde 79,9 milyar dolara düşürdü.

ABD, Çin’e karşı verdiği dış ticaret açığını aşağı çekmek için Mart 2018’de Çin’den ithal edilen güneş panelleri ve alüminyuma uygulanan gümrük oranlarını artırarak bu ülkeye yönelik ticaret savaşını başlatmıştı.

Geçen süre zarfında ithal edilen 250 milyar dolar değerindeki ürüne %10 ila %25 arasında gümrük tarifesini uygulamaya koyan ABD, Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşıma göre, Çin’den ithal ettiği ürünlerden 100 milyar dolarlık gümrük vergisi elde etmeyi planlıyor.

ABD, dış ticaret açığının 3’te 2’sini Çin’e karşı veriyor

B: Bangladesh Brand Forum

ABD Nüfus Bürosu ve Dış Ticaret Temsilciliği Ofisi’nden derlenen bilgilere göre, ABD’nin dış ticaret hacmi 2018’de 5 trilyon 600 milyar dolar olurken, en büyük ticarî partneri olan Çin ile yaptığı mal ticareti de 2018 sonunda 659,8 milyar dolara yükseldi.

Söz konusu dönemde ABD, Çin’e 120,3 milyar dolarlık mal ihracatı yaptı. Çin’in ABD’ye ihracatı ise 539,5 milyar dolar oldu. 2010’da 273 milyar dolar seviyesinde olan ABD-Çin mal ticareti açığı, her yıl ortalama %5,5 artarak 2018 sonunda 419,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Çin, ABD’nin toplam ticaretinde yaklaşık %12’lik paya sahip olurken, ABD ise dış ticaret açığının 3’te 2’sini bu ülkeye karşı veriyor.

ABD’nin en büyük üçüncü ihracat pazarı konumunda bulunan Çin, geçen yıl ABD’nin ithalatının 5’te birine denk gelen ürünü bu ülkeye ihraç etti.

ABD’nin en büyük ticaret ortağı artık Çin değil

Verilere göre, ihracatının %7,2’sini Çin’e yapan ABD, ithalatının ise %21,2’sini Çin’den karşılıyor. ABD’nin ihracatı, yılın ilk çeyreğinde 2018’in aynı dönemine göre %2,3 artarak 629 milyar dolara, ithalatı da %1’lik artışla 779 milyar dolara ulaştı.

ABD’nin dış ticaretinde ilk çeyrekte yaşanan artışa karşın Çin, bu genişlemeden yararlanamadı. ABD ile Çin arasındaki ticaret hacmi 2018’in ilk çeyreğinde 155 milyar dolar olurken, bu yılın aynı döneminde %15’lik düşüşle 132 milyar dolara geriledi.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 91,1 milyar dolar olan ABD’nin Çin’e karşı verdiği dış ticaret açığı, 2019’un aynı döneminde %12 azalarak 79,9 milyar dolar seviyesine indi.

Çin’in ABD’nin ithalatındaki payı, 2018’in ilk 3 ayında %20,5 olurken, bu yılın aynı döneminde %17,7’ye geriledi. Böylece geçen yıl ABD’nin en büyük ticaret ortağı olan Çin, bu yılın ilk çeyreği sonu itibarıyla üçüncü sıraya düştü.

En yüksek ithalat 152 milyar dolar ile elektrikli makineler

B: Times Now News

ABD’nin Çin’den yaptığı ithalatta elektrikli makineler 152 milyar dolarla ilk sırada yer alırken, 117 milyar dolarla makine ikinci ve 35 milyar dolarla mobilya üçüncü sırada bulunuyor.

Cep telefonu ve ev eşyası ise ABD’nin Çin’den yaptığı en büyük ithalat kalemini oluşturuyor.

2010’da 32,6 milyar dolar olan Çin’in ABD’ye cep telefonu ve ev eşyası ihracatı, 9 yılda %120 artarak 2018 sonunda 71,8 milyar dolara ulaştı. Çin, ABD’ye 47,3 milyar dolarlık bilgisayar ve 34 milyar dolarlık telekomünikasyon ekipmanları ihraç ediyor.

Çin’in en büyük ihracat kalemlerinden olan telekomünikasyon ekipmanlarına ABD’den son darbe geçen ay geldi.

Trump’ın, Amerikan firmalarının “ABD’ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden” ülkelerden telekomünikasyon ekipmanları almasını engelleyen başkanlık kararnamesini imzalaması, “ticaret savaşlarının gittikçe kızıştığı” şeklinde yorumlandı.

ABD’nin Çin’e en büyük ihracat kalemini ise 18 milyar dolarla uçaklar oluşturuyor. Çin’e geçen yıl 14 milyar dolarlık makine ve 13 milyar dolarlık da elektrikli makine ihracatı yapan ABD, 9,3 milyar dolar tutarında da tarım ürünü sattı. Ticaret görüşmelerinde bir süredir masada olan soya fasulyesi ise 3,1 milyar dolarla ABD’nin en büyük tarımsal ürün ihracatını oluşturuyor.


Açık Medeniyet
Haziran – 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir